Nasza Dobra Rada 

Parkiet jest idealnym rozwiązaniem na to aby uzyskać piękne wnętrze w Twoim domu. Podłoga drewniana nadaje piękny charakter i podkreśla uroki przestrzeni w gustownym, a zarazem nowoczesnym dizajnie. Żeby cieszyć się pięknem drewna na lata, trzeba przestrzegać pewnych norm, które wytłumaczę poniżej i wprowadzę Państwa w część znaczącej teorii, którą powinien znać każdy koneser podłogi drewnianej.

 

Co musimy wiedzieć na początek?

Decydując się na położenie parkietu weźmy pod uwagę trzy ważne aspekty wilgotności:
1.    Powietrze
2.    Drewno
3.    Podłoże

 

Powietrze

Równie ważnym aspektem jest powietrze w pomieszczeniach podczas montażu. Wilgotność powietrza powinna wynosić między 45% a 65%. Zaś temperatura nie może być niższa niż 18 st. C. a wyższa od 22 st. C.

 

Wilgotność drewna

Jeżeli poznamy wilgotność powietrza, teraz czas na drewno. Właśnie tak, ona też jest bardzo istotna. Materiał warstwowy wilgotność jego ma 7% do mniej więcej 2 %, natomiast materiały lite 9% do 2%. Zwracajmy na to uwagę , inaczej skutki tego dla portfela mogą być duże.
Jako dobrzy parkieciarze mierzymy takową wilgotność desek tuż przed montażem!

Ważne! Jeżeli decydujesz się na zakup desek przez sklep internetowy, koniecznie dopytaj o ich wilgotność.
-A co z rozmiarem desek ?
-Czy na to też zwraca się uwagę ?
-A może to nie jest ważny szczegół ?
A no właśnie na to też warto spojrzeć i się zastanowić. A dlaczego ?

Im szersze są deski, tym łatwiej i szybciej będziemy widzieć szpary pomiędzy nimi. Zatem jeżeli zależy nam na nieskazitelnie idealnie przylegającej podłodze, kupujmy węższe deski. Właśnie w takich deskach tkwi końcowy urok.

 

Podłoże

Kiedy podłoże jest nierówne, krzywe bądź nietrwałe, należy wyrównać oraz wzmocnić masą samopoziomującą . Dopiero wtedy mierzymy wilgotność podłoża centylowego, do którego bezpośrednio zostanie przyklejony parkiet. Wilgotność podłoża może mieć maksymalnie 2% mierzonych metodą CM (Karbidowa) . Metoda ta jest jedną z najpopularniejszych, pomiar wilgotności sygnalizuje manometr, który pokazuje wysokość ciśnienia.

Kiedy zauważysz że deska rozszczelniła się, pojawiły się szpary to wiąże się z tym iż pojawiła się za duża wilgotność. Natomiast druga sytuacja w złym montażu to kiedy parkiet spuchł. Pojawia się to w momencie kiedy położone zostało zbyt suche drewno i pochłonęło dużą ilość wilgoci z podłoża.

 

Deska lita a warstwowa 

Na naszym rynku większość produkowanych desek możemy zakupić w formie deski litej lub deski warstwowej. Chcielibyśmy pokrótce porównać oba te rozwiązania:

 

Deska lita

Produkt ten jest wykonany z jednego elementu drewna. Przekrój deski możemy podzielić na: spód, część pióro wpustu, oraz na warstwę górną, wierzchnią, użytkową. Takie podłogi mają zazwyczaj warstwę użytkową o grubości 5-7mm, co oznacza że w przyszłości będzie można podłogę wycyklinować 3-4 razy. Deski lite dębowe, jesionowe lub egzotyczne powinniśmy wybierać do szerokości 12cm, maksymalnie 14cm. Spowodowane jest to dość dużą pracą drewna. Włókna drewna ułożone są wzdłuż deski, gdy zmieniają się warunki wilgotności powietrza, podczas sezonu grzewczego, w mieszkaniu lub domu powietrze ogrzewamy a wilgotność powietrza spada. Drewno jako materiał higroskopijny oddaje wilgoć do otoczenia i się rozsycha.

Gdy mamy przyklejoną deskę litą to wszystkie włókna drewna oddają wilgoć i deska odrobinę się zwęża. Ogólnie nie jest to duża praca, ponieważ przy szerokości deski 12cm deska może zeschnąć się o 1-2mm, ale to wystarczy aby w podłodze pojawiły się szczeliny, w które może nawpadać brud i kurz, całość wygląda mało estetycznie. W skrajnych przypadkach gdy powietrze jest bardzo wysuszone deska może miejscowo odkleić się od powierzchni, co skutkuje skrzypieniem lub nawet całkowitym odklejeniem się deski od podłoża. Natomiast gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka (powyżej 60%) np. podczas deszczowego lata, to deska zaczyna zaciągać wilgoć z otoczenia i prężyć. Ten proces jest bardziej szkodliwy dla podłogi niż rozeschnięcie, ponieważ podłoga może się zaprzeć o ściany i wyłódkować. A to w praktyce oznacza całkowite zniszczenie podłogi drewnianej i konieczność jej wymiany. Włókna drewna pęcznieją wzdłuż dlatego tak istotna jest jej szerokość, deska zwęża się i zsycha ale nie skróci się nawet o 1mm. Wybierając podłogę drewnianą w formie deski litej powinniśmy bardziej rygorystycznie dbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, czyli zachowywać jej przedział pomiędzy 45% a 60%.

Wtedy każda podłoga drewniana będzie całkowicie bezpieczna i nie zagrozi jej rozeschnięcie ani zbytnie spęcznienie.

 

Deska warstwowa

Podłoga taka jest wykonana z dwóch warstw drewna. Najczęściej jest to warstwa drewna szlachetnego (dębu, jesionu lub egzotyków) w warstwie wierzchniej o grubości zazwyczaj od 4-6mm. Oznacza to że podłogę będzie można przecyklinować 2-3 razy. Spodnia warstwa podłogi oraz część w której znajduje się pióro wpust, wykonana jest w większości podłóg z wysokiej jakości sklejki wodoodpornej, która jest prasowana krzyżowo. Oznacza to że 1mm sklejki ułożony jest wzdłuż a kolejny w poprzek. Później całość jest sprasowana. W użytkowaniu podłoga warstwowa jest znacznie bardziej bezpieczna. Podczas spadków wilgotności powietrza deska lita zsychała się po szerokości, a w przypadku deski warstwowej spodnia warstwa jest blokowana krzyżowo (1mm drewna próbuje pracować w poprzek, a kolejny wzdłuż). W praktyce oznacza to dużo większą stabilność i podczas niekorzystnie niskiej wilgotności taka deska zeschnie się znacznie mniej. Skutkuje to minimalnymi szczelinami pomiędzy deskami, oraz dużo lepszą przyczepnością deski do podłoża. Skrzypienie i odklejanie się deski warstwowej jest dużo rzadszym przypadkiem niż przy zastosowaniu deski litej.

Plusem tej konstrukcji podłogi drewnianej jest to że z powodzeniem możemy przykleić deski o szerokości od 12cm aż do nawet 40cm, nawet na średnim i słabszym podłożu. Niezależnie od wybranego rodzaju podłogi czy byłaby to deska lita czy deska warstwowa, po przyklejeniu nie jesteśmy w stanie rozpoznać pomiędzy nimi różnicy. A wybierając deskę warstwową możemy czuć się bardziej bezpiecznie. Oczywiście deskę warstwową można średnio wycyklinować raz mniej niż deskę litą. Lecz tu powinniśmy się zastanowić jak często to się robi? Kiedyś zalecało się cyklinowanie podłogi co 15-20 lat. Czyli po takim okresie podłoga będzie cyklinowana pierwszy raz. Oznacza to że deska lita powinna wystarczyć na 80-100 lat, a deska warstwowa na 60-80 lat. Aktualnie przy wyborze deski która jest wykończona olejowoskami, które wysychają metodą oksydacji, cyklinowanie w ogóle nie jest potrzebne. Co 10 lat powinniśmy zrobić pielęgnacje twardym woskiem olejnym i dalej cieszyć się piękną podłogą. Ważne aby jednak mieć odpowiedni zapas warstwy użytkowej drewna, na wypadek nieszczęść takich jak: głębokie zarysowanie podłogi, dziury po szpilkach, lub odbarwienie podłogi na skutek kontaktu z żywnością, napojami lub materiałami gumo pochodnymi.