Czym jest subit?

Subit to nic innego jak bitumiczna substancja klejąca wykorzystywana w latach 80' do klejenia klepek parkietowych. Była to substancja dość powszechna i tania, w porównaniu do profesjonalnych i bezpiecznych klejów, które były dostępne jedynie za zachodnią granicą naszego kraju. Subit zwany także lepikiem asfaltowy a także Subit83 był produktem znanym i często stosowanym podobnie jak eternit czy ksylamit.

 

Czy subit jest toksyczny?

Zdecydowanie tak! Subit to nic innego jak bitumiczna substancja klejąca, która zawiera trujący benzopiren. Benzopiren jest substancją silnie rakotwórczą. Warto zaznaczyć, że subit jest szkodliwy bez względu czy upłynęło 10, 20 czy nawet 50 lat od czasu jego położenia. Jest to wciąż substancja szkodliwa. Udowodniono, że jest przyczyną ponad 20 chorób. Substancje toksyczne wydzielają się stopniowo - a w zamkniętych pomieszczeniach są niezwykle niebezpieczne.

 

Czy w moim mieszkaniu jest subit?

Niestety, istnieje taka szansa. Jeśli mieszkasz w budynku, przeważnie wielorodzinnym typu blok i parkiet był kładziony w latach między 1950 a 1990 to istnieje duża szansa, że został przyklejony za pomoca subitu.

Subit bardzo łatwo rozpoznać - jest charakterystycznie czarny i wydziela smolastą woń. Często można go zobaczyć poprzez szpary między klepkami parkietu. Aby się upewnić można także podważyć jedną z deseczek. Jeśli pod deską znajduje się czarny lub szaroczarny klej to znaczy, że parkiet był klejony na subit - lepik asfaltowy. Należy go usunąć.

 

Usuwanie subitu - usuwanie lepiku asfaltowego

Niestety, jedyną, pewną a zarazem skuteczną metodą usuwanie subitu jest zerwanie parkietu oraz zeszliwowanie całego subitu aż do wylewki. Niektóre firmy stosują także chemiczną metodę usuwania subitu jednak bywa ona mało skuteczna a także uciążliwa.

Nasza firma stosuje profesjonalny sprzęt - odkurzacz, który dokładnie usuwa cały subit pozostawiając posadzkę wolną od wszelkich tokstycznych substancji.

Efekty pracy - usuwanie subitu w Warszawie